Високите нива на лошия холестерол в кръвта мога да доведат не само до инфаркт и инсулт, но и до сериозни смущения във функционирането на стомашно-чревния тракт. Това споделя руският диетолог д-р Марина Сорокина.
“При високо ниво на холестерол в кръвта в организма се създават комфортни условия за развитие на атеросклероза. Той причинява образуването на мастни плаки в кръвоносните съдове, ограничавайки притока на кръв. В тежки случаи образуванията могат напълно да блокират съда, спирайки движението на кръвта в него. Поради тази причина човек може да получи инсулт или инфаркт, обяснява лекарят.
Експертът подчертава, че всъщност няма нито добър, нито лош холестерол. И има редовен. Ако се натрупа повече от необходимото, тогава възникват условия, които създават опасност за живота и здравето на човек
Лекар: Това е най-добрият плод за холестерола след 50 години
Контрол върху холестерола
“За да сведете до минимум рисковете, е важно редовно да изследвате кръвта си и да се опитате да оформите диетата си така, че да не се появи атеросклероза. Това работи най-добре, когато приемате специални лекарства. Но ако искате да подобрите здравето си, ще трябва да преразгледате навиците си хранене.
“Ето три хранителни навика, които гарантират балансиране на холестеролните нива в кръвта. Пийте редовно натурален доматен сок. Напитката съдържа полезно вещество - ликопен, което поддържа холестерола в нормални граници и намалява риска от развитие на рак”, казва лекарят.
“Не се отказвайте напълно от мазните храни. Няма съмнение, че излишните мазнини са вредни за здравето. Пълната им липса обаче е още по-голямо зло. В този случай ще се създаде прекомерно натоварване на черния дроб”, казва д-р Сорокина.
Тя препоръчва да се консумират повече фибри.
“Можете да си ги набавите например от плодове, зеленчуци или овесени ядки, които трябва да се варят дълго време. Между другото, последният продукт допълнително ще набаи на тялото ценни въглехидрати.
“Запомнете - строгите ограничения в храната винаги са вредни за здравето. За да избегнете развитието на дефицити или заболявания, трябва да се придържате към принципите на правилното хранене”, подчертава диетологът.
Излишъкът на холестерол или липидният дисбаланс се провокира от следните фактори:
- лошо хранене, излишък на животински мазнини в храната;
- ниска физическа активност, заседнала работа;
- нарушаване на режима на сън и почивка, мазнините се обработват активно през нощта;
- злоупотреба с алкохол, кафе, енергийни напитки, тютюнопушене и други лоши навици;
- наднормено тегло, постоянно преяждане, злоупотреба с бързо хранене;
- наследствена склонност към нарушаване на липидния синтез.
Метаболитните нарушения водят до неправилна обработка на липидите. Повишеният холестерол е придружен от следните заболявания: захарен диабет, хипотиреоидизъм, хипертония, хепатит, холецистит, колит и др. В рисковата група са жените след менопаузата (поради липса на естроген), мъжете над 35 години.
Сок от домати - как влияе на холестерола
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение